Własny dom czy mieszkanie w bloku?

Własny dom czy mieszkanie w bloku?

12 Listopada 2020
12 minut
Nieruchomości

Jednym z największych finansowych wyzwań w życiu jest wybór, jaką nieruchomość kupić – dom czy mieszkanie? Stojąc przed tym wyzwaniem, może Ci się nasuwać parę ważnych kwestii, które warto byłoby przemyśleć. To, jak rozwija się rynek i co nam proponuje, zmienia się co roku. Dom czy mieszkanie w 2020? W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie, a także która z opcji jest lepsza dla singla oraz jakie są plusy i minusy domów oraz mieszkań w bloku.


Co taniej jest utrzymać – dom czy mieszkanie w bloku?

Aby nie płacić fortuny za utrzymanie lokalu oraz nie popaść w długi, trzeba by rozwiać wątpliwości dotyczące kosztów obu wariantów. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest droższe w utrzymaniu – dom czy mieszkanie? Odpowiedź, jaka się nasuwa to dom. Jednak z roku na rok koszty utrzymania zarówno domku jednorodzinnego, jak i mieszkania w bloku się zwiększają. Na cenę utrzymania składają się takie czynniki jak: lokalizacja, rodzaj budownictwa, liczba domowników oraz powierzchnia. Niejednokrotnie duże mieszkanie w centrum, zwłaszcza w nowym budownictwie, w prestiżowej lokalizacji może okazać się droższe, niż mały domek na przedmieściach. 

Opłaty, które musimy uiścić zarówno w domu, jak i w bloku to np. energia, zużycie wody, koszty ogrzewania, a także inne media, w tym np. telewizja czy internet. Wybierając mieszkanie w domu, nie musimy uregulowywać opłat do spółdzielni, czy kosztów administracyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie płacimy wcale – co roku należy zapłacić podatek za użytkowanie budynku oraz za działkę budowlaną, na której stoi dom. Mieszkając w domu, możemy również zużywać więcej wody, np. w celu podlewania trawnika czy ogródka warzywnego, czego nie robimy, posiadając mieszkanie w bloku.

Która z opcji jest lepsza dla singla – dom czy mieszkanie?

Jeśli jesteś singlem i nie posiadasz jeszcze własnej rodziny, pewnie zastanawiasz się co jest korzystniejszą opcją. Warto byłoby, abyś określił, czy będziesz chciał w przyszłości zakładać rodzinę i mieć dzieci. Jest to o tyle ważne, że nastawiając się na większą liczbę domowników, musisz zapewnić im odpowiednio dużo miejsca. Wiadomo, że dla jednej osoby wystarczy niewielkie mieszkanie w bloku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mieszkał w domu jednorodzinnym w pojedynkę.

Trzeba pamiętać tylko o tym, że mieszkanie w pojedynkę w domu, jest finansowo trudniejsze do utrzymania. Małe mieszkanie w bloku, dalej od centrum, będzie mniej kosztowne. Jeżeli jeszcze nie planujesz zakładania rodziny, ale nie wykluczasz takiej opcji, wybierz mniejsze mieszkanie, które w przyszłości będziesz mógł sprzedać i kupić większe lub zdecydować się na dom jednorodzinny. A może idealnym kompromisem dla Ciebie będzie dom w zabudowie szeregowej?

Lepiej zbudować dom, czy mieszkać w bloku?

Własny dom marzy się wielu osobom. Jest to związane z wygodą, jaką niesie ze sobą mieszkanie w domu jednorodzinnym. Budowa domu wiąże się jednak z pewnymi warunkami do spełnienia. Planując takie przedsięwzięcie, musisz mieć działkę, na której rozpoczniesz budowę. Przygotuj się także na załatwianie spraw administracyjnych, w tym pozwoleń odpowiednich organów. W trakcie budowy domu jednorodzinnego może okazać się również, że wyniesie Cię to więcej pieniędzy, niż zakładałeś. 

Inaczej ma się to przy kupnie mieszkania w bloku. Kupując gotowe mieszkanie, znasz cenę finalną i nie jesteś zmuszony do załatwiania tylu formalności oraz doglądania różnych spraw. Zaletą jest także to, że możesz wprowadzić się od razu, chyba że Twoje mieszkanie właśnie jest w trakcie budowy, a Ty wcześniej wykupiłeś je u dewelopera. 

Dom a mieszkanie w bloku – plusy i minusy

Do zalet własnego domu można zaliczyć np. niezależność. Sposób, w jaki korzystasz z nieruchomości oraz co w danej chwili chcesz w niej zmienić, zależy tylko od Ciebie. Nie musisz przejmować się sąsiadami czy organami nadzorującymi budynek. Ponadto dochodzi brak stały kosztów jak np. czynsz, a także możliwość aranżacji własnego ogrodu i miejsca do wypoczynku. Minusem mieszkania w domu jednorodzinnym jest fakt, że musisz o wszystko zadbać sam, co może być uciążliwe. Kolejna sprawa to często gorsze skomunikowanie z centrum miasta oraz mniejsza dostępność sklepów, placówek kulturowych, szkół czy szpitali.

Jeśli szukasz plusów mieszkania w bloku, możemy wymienić: 

  • mniejszą cenę zakupu, 
  • dostęp do centrum miasta, 
  • dobrą komunikację, 
  • mniej obowiązków oraz możliwość inwestycji w formie np. wynajmu. 

Minusem mieszkania w bloku może okazać się za to sąsiedztwo. Ponadto mniejsza przestrzeń, brak własnego ogródka i hałasy oraz szum za oknem towarzyszący ruchliwym ulicom. Podobne artykuły

Czy warto mieszkać na obrzeżach miasta?
10 Listopada 2020

Czy warto mieszkać na obrzeżach miasta?

Stając przed wyborem kupna domu lub mieszkania na obrzeżach miasta, należy najpierw poznać kilka ważnych informacji dotyczących takiego życia. Wiele osób ma dość zgiełku miasta i decyduje się na przeprowadzkę. Jeśli do nich należysz, na pewno zaciekawi Cię ten artykuł. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in.: jakie są zalety mieszkania na obrzeżach miasta oraz czy życie na obrzeżach jest tańsze od tego w centrum.

10 Listopada 2020
9 minut
Nieruchomość, Deweloper, Mieszkania, Wrocław
Jakie są zalety mieszkania w domach szeregowych?
12 Sierpnia 2020

Jakie są zalety mieszkania w domach szeregowych?

Domy szeregowe położone są na terenach miejskich i często buduje się je w sąsiedztwie już powstałych mieszkań, czy domków jednorodzinnych. Szeregówki uchodzą za miejsce idealnie dla całych rodzin na wiele pokoleń. Domy szeregowe w okolicach Wrocławia często pojawiają się jako jedna z opcji przy wyborze lokum na stałe. Dzieje się tak dlatego, że od lat ich popularność nie słabnie, a nawet przybiera na sile. Z poniższego tekstu, dowiesz się: czym są domy w zabudowie szeregowej?, co wybrać – dom szeregowy czy mieszkanie?, zalety mieszkania w domach szeregowych, a także jakie są minusy domów szeregowych. Szukasz najlepszego wyjścia dla swojej rodziny? Ten tekst pomoże Ci odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

12 Sierpnia 2020
13 minut
Wrocław, Nieruchomości, Bloki
NoweDomy
NoweDomyNoweDomyNoweDomy

Spełnij marzenie

o własnym domu, już dzisiaj!

Skontaktuj się